XX FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W GMINIE CHOCIANÓW, a także absurdy nowej ustawy refundacyjnej.

  • 1
  •  
  •  
  •  
    1
    Udostępnij

8 stycznia 2012 roku po raz XX w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Tegoroczne hasło brzmiało: „GRAMY Z POMPĄ!  ZDROWA MAMA, ZDROWY WCZEŚNIAK, ZDROWE DZIECKO, CZYLI GRAMY NA ZAKUP NAJNOWOCZEŚNIEJSZYCH URZĄDZEŃ DLA RATOWANIA ŻYCIA WCZEŚNIAKÓW ORAZ POMP INSULINOWANYCH DLA KOBIET CIĘŻARNYCH Z CUKRZYCĄ”. 

Na terenie gminy Chocianów kwestowało 33 wolontariuszy. W akcję włączyło się wielu ludzi dobrej woli. Dzięki mieszkańcom naszej gminy WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY wzbogaciła się o 20.700, 47zł.

CHOCIANÓW

Wiemy, że, trudno było znaleźć osobę, która poprowadziłaby WOŚP w Chocianowie. Pomimo tego, iż informacja z prośbą o zgłaszanie się kandydatów do tej roli, pojawiła się stosunkowo wcześnie, to jednak chętnych brakowało. Na szczęście, po raz kolejny, mogliśmy liczyć na panią Annę Jabłońską, która tak, jak w poprzednich edycjach WOŚP, została jej główną koordynatorką. Dzięki niej, a także dzięki wolontariuszom i darczyńcom po raz kolejny mogła rozbrzmieć orkiestra.

W samym  Chocianowskim Ośrodku Kultury odbyły się: licytacja, loteria i sprzedaż ciast. Od godz. 14.00 można było posłuchać i obejrzeć występy różnorakich zespołów. Było coś dla tych najmłodszych, młodzieży i starszych. Po prostu, dla każdego coś miłego. Licytacje prowadził radny Marian Sambor, niezastąpiony konferansjer naszego miasta.

WOŚP 2012 Chocianów

Nagrodę główną w loterii – odkurzacz – ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów pan Roman Kowalski. W tym roku Jurek Owsiak przygotował wiele gadżetów orkiestrowych, m.in. koszulkę WOŚP, kubek, kalendarz, książkę, apteczkę pierwszej pomocy, z których część poszła na licytacje

do Parchowa i do Trzebnic. Przepyszne ciasta, które mogliśmy zakupić w ChOK-u upiekły m.in. panie ze Związku Emerytów w Chocianowie, pracownice Urzędu MiG Chocianów i przedstawicielki ROD „Nadzieja”. Zakończeniem finału o godz. 20.00 było „Światełko do nieba”. To właśnie o tej porze uczestnicy zebrali się przed ChOK-iem, aby wypuścić specjalne lampiony, które wzbiły się do nieba.

PARCHÓW

Uczniowie, wraz z nauczycielami, Szkoły Podstawowej w Parchowie również włączyli się do XX finału WOŚP. Pierwsi rozpoczęli swoją pracę wolontariusze, kwestujący w Pogorzeliskach, Parchowie i Jabłonowie. Start nastąpił o godz.13.00 w Wiejskim Ośrodku Kultury. Najmłodsi mogli uczestniczyć w grach i zabawach. W XX Finale WOŚP wzięli udział sołtysi wsi – Stefan Trochanowski, Józefa Kleszczyńska i Krystyna Pardo. Mieszkańcy okolicznych wsi zebrali się o godz. 15.00, aby wspólnie obejrzeć Jasełka Misyjne przygotowane przez uczniów SP w Parchowie, po których pani Dyrektor Beata Kawicka zaprezentowała rzeczy, mające być przedmiotem aukcji. Były to m. in.: kwiaty i maski karnawałowe wykonane przez Panią Katarzynę Tobiś i starszych uczniów, dekoracyjne bombki – prace uczniów z klasy III, piękne choinki i świeczniki wykonane z makaronu przez Panią Barbarę Borawską oraz śliczne bałwanki z wełny autorstwa Aleksandry Klamer z klasy V. Oczywiście wszystko rozeszło się, jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”.

TRZEBNICE

W Trzebnicach już od 7.00 rano wolontariusze wraz ze strażakami rozpoczęli zbiórkę funduszy na WOŚP. Kwestowali oni w : Chocianowcu, Michałowie, Trzebnicach, Ogrodziskach i Żabicach. W programie artystycznym przewidziany był m.in.: występ uczniów ze szkoły w Trzebnicach, koncert zespołu ludowego „ECHO” z Chocianowca, występ muzyczny Pana Czesława Chmielewskiego, pokaz udzielania pierwszej pomocy i licytacje. W przerwie licytacji można było zjeść ciasta, bigos, krokiety z barszczem, napić się gorącej kawy czy herbaty – poczęstunek przygotowało Koło Gospodyń z Trzebnic i Koło Gospodyń z Żabic. Zebrano 5 495, 95 zł i taką kwotę przekazano do Sztabu Gminnego w Chocianowie.

W imieniu organizatorów dziękujemy ofiarodawcom, wolontariuszom i współorganizatorom. To tyle, jeśli chodzi o naszą lokalną społeczność. Sam Jurek Owsiak ma teraz ciężki orzech do zgryzienia, bo jak się okazuje nowa ustawa refundacyjna zakazuje szpitalom przyjmowania darowizn. Szpitale mogą nie dostać pomp insulinowych od WOŚP.

Rok 2012

„Rzeczpospolita” z 16 października nakreśla nam ten problem w artykule pt. „Arłukowicz kontra Owsiak”.

Nowe przepisy są niejasne i trwają nad nimi dyskusje, a zwłaszcza nad tym, w jaki sposób należy się do nich zastosować. Problem jest, i to duży, jak twierdzi Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora w gdańskim Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Inni dyrektorzy, jak możemy wyczytać w artykule, uważają podobnie.

Według ustawy refundacyjnej, a dokładnie art. 49 ust.3 „Zabrania się przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych”. W artykule czytamy dalej: „Karę za nieprzestrzeganie przepisu nakłada inspektor farmaceutyczny i jest ona drakońska: wynosi 100-krotność wartości przekazanej zachęty, gdy zawinił podmiot, który nie zajmuje się handlem lekami, czyli w tym przypadku WOŚP”. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że wszystkie tego typu sprawy będą rozpatrywane indywidualnie. Prawnicy jednak określają jasno, że przekazanie takich pomp do szpitali będzie jawnym złamaniem przepisów.

Można postawić sobie pytanie, co w związku z tym dalej? Czy znów będzie szum medialny wokół kolejnego niedoprecyzowania przepisów w Komisji Zdrowia? A co zrobi Owsiak z przeszło 40 mln złotych zebranymi podczas XX finału?

Decyzje podjęte pod presją, zwłaszcza presją czasu, są niestety najbardziej złymi decyzjami i jak widać w tym przypadku, najbardziej niedopracowanymi. Owsiakowi przyświecał szczytny cel, tylko w takiej sytuacji, czy XXI finał WOŚP w przyszłym roku, ma rację bytu, skoro ustawa mówi o zakazie darowizn?

Beata Dyko

( tekst z Wolnej Prasy Chocianowa, 1 styczeń 2012)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *