Jeżeli będę mówił nie na temat to znaczy, że nie dosłyszałem pytania- nie szkodzi , ważne, żebyśmy my słyszeli.

Kiedy pytam idiotę o to czy jest idiotą- odpowiedź jest z góry ustalona, dlatego istotna jest tak naprawdę tylko forma pytania. Dziś będę pisał o formie. Ty będziesz czytać o formie. Forma jest istotna. Kiedy zawiniesz buraka w sreberko aluminiowe, nijak nie stanie się meteorytem intelektualnych przestworzy. Może się jedynie zapocić na śmierć przez brak powietrza w sreberku. I tyle.

Próby formowania swojej przestrzeni, tej która nas otacza lub przytłacza, jest z góry nieistotna. Każdy burak, nawet skrupulatnie formowany zawsze pozostanie burakiem. Ewentualnie zmieni lekko kształt lub postać, w zależności od siły nacisków. Mówiąc o mentalności ogólnie to „ Orzeł tyle że dostał koronę , korona zdobi komunę.”

Dół okrutny. Załamanie. Czy można myśleć o materii jak o ludzkiej mądrości? Tak, bo ludzie też się nie zmieniają. Mogą przez jakiś czas udawać kogoś innego, zmieniając kształt jak materia, żyć wbrew swoim cechom charakteru, opanowując samych siebie, ale prędzej niż później wracamy do punktu wyjścia. Ego, super ego ale też do prostego id. Dlaczego mówię o formie? Forma ma kształtować, zmieniać, tworzyć – dlatego jest tak bardzo istotna. Bez kształtu nadawanego przez formę nowe twory są starymi tworami, potworami stagnacji, duchem PRL-u. Żadna treść bez odpowiedniej formy nie zostanie zaakceptowana przez nasze zmysły. Estetyka. Rozmemłany burak to zawsze rozmemłany burak. Dość już mam czerwonych warzyw, dla których pomysły i perspektywy są produktem deficytowym, żeby nie powiedzieć całkowicie nieosiągalnym.

To nic ,że nie ma torów. To nic, że pociąg jest zepsuty i nie chce jechać. To nic! Mamy rozwiązanie: sprzedajmy pociąg, pijmy, jedzmy, rządźmy…, i niech się nam wydaje, że jedziemy dalej!!

Zadam pytanie, bo kto pyta nie błądzi. Czy wy nas macie za idiotów? Czy forma tego pytania jest odpowiednia? Forma wygląda tak: Brak szacunku do ludzi, przemoc, kłamstwa, złodziejstwo i brak jakichkolwiek oznak skruchy – Wysoka Jaśniejąca Nam Nieomylna Rado: jak widać ogólnie idzie wam dobrze podczas wojny z narodem. Moje drugie pytanie do was obłożone jest poetycką formą, gdyż zacytuję jednego z polskich pisarzy, którego forma pytań jest prosta i szczera, a zarazem subtelna i estetyczna: „ Coście skurwysyny uczynili z tą krainą?” Odpowiedzcie sobie w duchu nie-świętym na te pytania, gdyż zbliża się czas spowiedzi. Czas żalu za grzechy i czas pokuty….

Wymagam od miasta, w którym mam mieszkać, asfaltu, kanalizacji, klucza od bramy, ciepłej wody. Dowcipny i kulturalny jestem sam.

Karl Kraus

 

Piotr Budzeń

( tekst z Wolnej Prasy Chocianowa, luty – marzec  2012)

One thought on “Jeżeli będę mówił nie na temat to znaczy, że nie dosłyszałem pytania- nie szkodzi , ważne, żebyśmy my słyszeli.

  • 23 grudnia 2019 o 20:43
    Permalink

    Wklepując w google wstęp z dżingla, który lata temu leciał w Radiostacji, który jest tytułem tego… hmm, wpisu, trafiłem tutaj. Nie będę się odnosił do treści, tylko do samego tytułu. Czy tam nie szło w odpowiedzi „ale nie przejmuj się…”?
    Wiem, że to jakieś wykopaliska sprzed 7 lat, ale może autor do mojej wersji się odniesie. Bo forma ma znaczenie, cytowanie też. A wyszukując frazę miałem nadzieję na trafienie do kogo Agnieszka Sielańczyk to mówiła.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.