Godzina 19.44. Europa. Polska. Chocianów. Mój pokój

„Chocianowski Ośrodek Kultury – kartony – bolesne zderzenie – śmierć(Kultury) – zielone światło – bałwan – jednorożec – świnia – wniosek”

Od kilku dni, myśląc o losie naszej Hani z M jak miłość, panicznie boję się kartonów.( Hania uderzyła samochodem w kartonowe pudła a następnie po jakimś czasie… umarła. ) Ciągle myślę o tych papierowych wrotach do zaświatów.. jak nieoczekiwanie mogą stanąć nam na drodze.

Śmierć Hanki wstrząsnęła całą Polską. Sensacja miesiąca. Telewizja niczym niedoświadczony kieszonkowiec, doprowadziła widzów do orgazmu. Cały kraj oszalał przez kartony i śmierć wyimaginowanej postaci, mającej zaspokajać społeczne potrzeby telewizyjnych odbiorców. Jak wiele zachowań ludzkich zależy dziś od obrazu?

To co słyszymy i widzimy determinuje nasz sposób myślenia. Kiedy widzimy zielone światło – idziemy. Zakodowano nam, że kolor oznacza sytuacje. Mikołaj ma być czerwony… – a jaki ma być?! Niebieski?, że kiedy powiem  „czerwony październik”  to co zobaczysz w głowie? Łódź podwodną? (hi hi).

To, że w toalecie czytasz książki nie daje ci prawa wypróżniać się w bibliotece nie sądzisz? Które obrazy są prawdziwe, a które nie? Wyobraź sobie białego bałwana ze śniegu. Idealny prawda? A czerwonego bałwana…..? Nie widać czerwonego szalika i marchewkowego nosa co? No właśnie- dlatego bałwan musi być ze śniegu. Taki jest prawdziwy bo widziałeś go na własne oczy.

Biały jednorożec.. nigdy nikt go nie widział, ale każdy wie jak wygląda. A czy jednorożec może być żółty? Nie. Jeśli uważasz że potrafisz panować nad swoim umysłem, to wyobraź sobie jednorożca nie konia, a dla odmiany świnię. Świnię z rogiem na czole. Widzisz to? Szlachetnego jednorożca, zwierzę majestatyczne… wyglądającego jak świnia??? Jeśli potrafisz się z tym zgodzić, odbiec od swoich dotychczasowych wyobrażeń o jednorożcu, to zaakceptuj ten obraz.

Pokochaj I ZAAKCEPTUJ świnkę – króla lasu.

Akceptujemy to co widzimy w zależności od systemu kodowania, stosowanemu w naszej kulturze. Jeśli ktoś nam wmawiał, że coś jest dobre, pomimo, że takie nie jest, to uważamy ten wybrakowany obraz za normalny, za prawdziwy. Otóż nie.

Doszliśmy Od Hanki do jednorożca w kierunku pointy. Wniosek jest prosty: pomimo, że tak się nam wmawia od lat – Nasz Ośrodek Kultury nie jest prawdziwy, ba nie jest nawet ładny.. dlatego sądzę że, w tym mieście jest za mało kultury.

„Chocianowski Ośrodek Kultury- kartony- bolesne zderzenie- śmierć( Kultury) -zielone światło- bałwan- jednorożec- świnia- wniosek”.

Piotr Budzeń

 

Jedna kulturalna osoba to zbyt mało, aby podnieść poziom imprezy chamów, natomiast jeden cham

zepsuje każdą kulturalną imprezę.

– Bertrand Russell

(poprawiony tekst z Wolnej Prasy Chocianowa, 1 grudnia 2011)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.