Czy Chocianów zaoszczędzi na dzieciach w Parchowie?

Utrzymanie szkół, to 60-70 % wydatków samorządów. Jest to olbrzymia kwota, biorąc oczywiście pod uwagę spowolnienie gospodarcze, rozpoczęte inwestycje- których akurat w naszym mieście nie ma- mniejsze wpływy z podatków i niż demograficzny, przez który pustoszeją szkoły. A wiemy, że im mniej uczniów, tym mniej subwencji od państwa.

W Chocianowie tak jak w wielu miastach Polski, stan jest podobny. W większości tych miast samorządy stanęły pod ścianą i szukają oszczędności. W zeszłym roku zamknięto w Polsce 300 szkół, w tym roku spodziewać się trzeba zamknięcia kolejnych 800.

Czy w tej grupie znajdzie się „nierentowna” szkoła w Parchowie? Prawdopodobnie tak.

Już kilka miesięcy temu słychać było pojękiwania zwolenników jej zamknięcia. Jak wiemy, obecna władza Chocianowa, szuka na każdym kroku oszczędności. Czy jednak pokusi się na tak drastyczny krok nasz samorząd?

To niepopularne społecznie, oszczędzać na dzieciach, ale czy dalej da się tak dokładać do szkoły w Parchowie, gdy nie ma z czego? Co więc zrobi Gmina Chocianów, która dostała zakaz zadłużania się do określonego poziomu? Ma Parchów w takim razie nie lada kłopot.

My jednak wierzymy, że przez choćby jeszcze dwa lata nikt z naszych władz , nie odważy się nawet zaproponować takiego pomysłu.

 

Sławomir Tomczak vel Bazyl

(poprawiony tekst z Wolnej Prasy Chocianowa, 1 styczeń 2012)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.