CHOK czyli Chocianowskie Okna Kultury

Jakże kuriozalna potrafi być Kultura w Chocianowie. Potrafi zaskoczyć, jak dziad kijem. Kultura (z łac. colere = „uprawa, dbać, pielęgnować, kształcenie”).

W tym miejscu mam szczere pytanie do Chocianowskiego Ośrodka Kultury: Jak zamierzacie uprawiać sztukę, dbać o mieszkańców, pielęgnować ludzkie poczucie estetyki, która jest tak ważna w naszym człowieczeństwie, jak chcecie kształcić młodzież? Wstawiając nowe okna? Jaki ma to sens, skoro ograniczacie do absolutnego minimum przedsięwzięcia kulturalne, pielęgnując jedynie swoją wygodę pracy. I to właśnie jest przyczyna. Brak chęci.

Piszecie w DEZ- Informatorze „CHOK na plus”… skąd?

Na podstawie czyjej opinii? Program Ogólnopolski „ Dom Kultury +” powinien was eksmitować. Rozstrzelać za tę ironię.

Owszem jakieś plusy są. Na przykład w oknach, ale tych starych niestety – dlatego tracicie te plusy. Scena na sali widowiskowej jest nad wyraz nie widowiskowa. Sam Gierek by się nie powstydził takich zasłon, ale okna są. Nowe biuro Pani Dyrektor CHOKU jest – i to nie byle jakie. Na scenie można nogę złamać, takie dziury. Na szczęście nikt nie zauważy, bo przecież w biurze Pani Dyrektor są przyciemniane szyby. Wiadomo. Dyrektor nie byle kto !! Kasy nie ma dla zasady, na żadne przedsięwzięcia kulturalne, ale na remont biura i okien jest. Tylko po co wam pałace? Po co remont, skoro tam się i tak nic nie dzieje? Pytam się po co?

„Kultura to przekazane i wytworzone treści, i wzory wartości, idei, i innych symbolicznie znaczących systemów, będące czynnikami kształtującymi ludzkie zachowania oraz wytwory stanowiące produkt zachowania.”

Jak się nie weźmiecie do roboty leniuchy, to wytworem waszego zachowania będzie wywóz was na taczkach z tego pałacu. Oczywiście w ramach kulturalnego performance-u.

Nie piszcie już więcej o waszych osiągnięciach. Oszczędźcie nam tego. Zróbcie coś naprawdę dobrego poza  kabaretem Dno – „ Muza Romana”, a jak zasłużycie na oklaski to społeczeństwo samo was doceni i nie będziecie musieli się chwalić. Wtedy nawet ja o was dobrze napiszę. Bo za dobre wynagradzam, a za złe karzę. A tymczasem borem lasem. Trzymajcie się ciepło, dzięki nowym oknom. Pa, pa Gagatki. Pamiętajcie, że ja patrzę- przez te nowe okienka.

Piotr Budzeń

( tekst z Wolnej Prasy Chocianowa, luty – marzec  2012)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.